Przejdź do treści

Podologia

Podologia zajmuje się badaniem wszystkich tkanek kończyn dolnych oraz powiązaniami między nimi. Określa warunki, jakie muszą być spełnione aby kończyna funkcjonowała poprawnie. Istotnym elementem podologii jest profilaktyka oraz edukacja pacjentów w zakresie prawidłowej pielęgnacji kończyn dolnych, wspomaganie specjalistycznego leczenia, diagnoza oraz usuwanie powstałych deformacji w obrębie stóp. Najczęściej spotykane przypadki w gabinecie podologicznym to: wrastanie/wkręcanie się paznokci, modzele, odciski, brodawki, pękające pięty, grzybica stóp i paznokci, onycholiza (oddzielanie się płytki paznokcia od łożyska), stopa cukrzycowa. Wymaga to od osoby wykonującej zabieg interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu dziedzin tj. fizjologia i patologia narządu ruchu, anatomia, ortopedia, dermatologia, flebologia,, miologia, angiologia, bitrybologia czy diabetologia.

Podolog wykorzystując specjalistyczne metody i sprzęt diagnozuje, usuwa oraz zapobiega zmianom i deformacjom powstałym w obrębie stóp i kończyn dolnych. Istotnym elementem pracy podologa jest ścisła współpraca z lekarzami, m.in. dermatologiem, diabetologiem, chirurgiem, ortopedą.

Ze względu na specyfikę wykonywanych zabiegów bardzo ważna jest dbałość o zachowanie higienicznych warunków pracy, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno pacjentowi, jak i osobie wykonującej zabieg. Stąd też poza narzędziami zabiegowymi, gabinet wyposażony jest w autoklaw (sterylizator), myjkę ultradźwiękową do dezynfekcji oraz preparaty dezynfekujące powierzchnię i skórę.